Nefes

Nefes Terapisi Faydaları Nelerdir?

nefes seansı

Nefes terapisi yaşam kalitenizi arttırıyor.

Nefes terapisi ve doğru nefes almaya yönlendiren nefes koçluğu çalışmaları sayesinde nefes alma verme davranışlarınız, olması gerektiği haline geri dönerek fiziksel, duygusal ve ruhsal açıdan yaşam kalitenizi arttırıyor.

İnsan iki yaşından sonra zihni gelişmeye başladıkça, ego bilinci güçlendikçe daha derin duygular yaşamaya başlar.

Annenin yanından gitmesi, yalnız kalma, karanlık, korku, oyuncağın alınması gibi küçük yaşlarda başlayan güçlü duygular yaş ilerledikçe üzüntü, yas, ölüm, endişe, kaygı gibi duygularla devam eder.

İnsan yaşamında bu duygulara her girdiğinde solunum sisteminde bazı değişiklikler olur. Nefes alıp vermesi hızlanır, derinleşir. Ağladığında iç çekerek nefes alır ve verir.

İşte karşılaştığımız olaylarda bu duygulara daha fazla girip çıktıkça, nefes alışverişimiz bir alışkanlık haline gelir.

Zamanla bu alışkanlık yeme içme veya uyku alışkanlığı gibi kalıplaşır. Böylece hep aynı şekilde nefes alıp vermeye başlanır.

Bu nefes alışkanlığı da kişiyi doğru nefesten ve doğru nefesin tüm olumlu etkilerden uzaklaştırır.

Nefes alıp verme alışkanlığı, bilincimiz gelişmeden önceki halimizle yani bebekliğimizde tam olması gerektiği gibi doğal halindedir.

Bebeklerin bedenine, nefesin girişi ve çıkışı çabasız bir şekilde kendiliğinden olur. Nefes terapisi, nefesi tıpkı bebeklik döneminde olduğu gibi alıp vermek için bize yol gösterir.

Nefes Terapisinin Faydaları 

Nefes terapisinin saymakla bitmeyecek birçok faydası vardır. Bunların en önemlilerini şöyle sıralamak mümkün;

1. Vücuda Alınan Oksijen Miktarını Artırır

Diyaframdan alacağınız doğru nefesler, vücudunuza bol oksijen alınmasını sağlayarak özellikle kanser gibi oksijenle baş edemeyen hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. 

Etkili şekilde kullanılan nefes ile oksijen seviyesi arttıkça vücutta hücre yenileme işlemi hızlanır ve toksik hücrelerin vücuttan atılımı sayesinde bağışıklık sistemi daha güçlü hale gelir.

2. Stresi, Endişenlemeyi ve Kaygılanmayı Giderir

Kan basıncı sakin ve etkili nefes alış-veriş sayesinde normal hale gelir ve özellikle stres ve endişe kaynaklı rahatsızlıklar önlenmiş olur. Nefes terapileri stresi azaltıp doğru düşünmeyi kolaylaştırır.

Böylece günlük yaşamda karşılaşılan en küçük problemden profesyonel yaşamda karşılaşılan büyük sorunlara kadar, içinde bulunulan durumu en iyi şekilde tahlil edip, sorunların içinden kolayca çıkabilmeyi sağlar.

3. Dinginleşmenizi Sağlar, Huzur Verir

Yaşamın içine ara ara serpiştirilerek yapılan nefes terapileri, düzensiz uyku sorunlarını ve yorgunluğu azaltır. 

Düzenli hale getirilen nefes terapileri, sakinlik ve dinginlik vererek anksiyeteyi ve depresyonu azaltır.

Sizi yaşamın tüm koşuşturması ve telaşı içinde sürekli çabalama halinden uzaklaştırarak dinginleşmenizi sağlar.

4. Yanlış Nefes Alışkanlıklarının Vücuda Yaptığı Etkileri İyileştirir

Nefes terapileri, yanında vücudun birçok noktasına da hafif baskılar uygulanarak o noktalardaki tıkanıklıklar analiz edilir.

Bu sayede kişinin bedeninde mevcutta olan veya yanlış nefes alışkanlıklarından dolayı ilerde ortaya çıkması muhtemel bazı rahatsızlıkların farkında olmasını sağlar. 

Bu da sağlıklı olmak için kişinin kendi bedenine göstereceği özeni arttırır. Böylece hastalıklardan korunma ve kilo kontrolü konularında bilinçlilik seviyesi artar.

5. Odaklanmayı ve Konsantrasyonu Arttırır

Vücuda alınan nefeslere odaklanarak, artan oksijenin de etkisiyle kişi kendisinin ve anın farkına varır.  Benlik bilinci yükselir ve kişi yaşamda karşısına çıkan iyi ve kötü olayların muhasebesini daha kolay yaparak bunları kabullenir.

Etkili nefes terapileri sayesinde motivasyon ve dikkat problemi ortadan kalkarak, hem özel hayatta hem de profesyonel yaşamda arzu hedeflere daha çabuk ulaşılır. Konsantrasyonu, yapılacak önemli işlerde odaklanmayı ve verimliliği arttırır.

6. Yaşamdan Keyif Almayı Sağlar

Yaşamın kendisinin ve saf benliğin farkında olmak sayesinde hayattan alınan keyif ve tatmin duygusu artar.

Belki de sağlıktan sonra en önemlisi, gelen mutluluktur. Karnın alt bölgesine alınan güçlü nefesler ile yaşamın neşesi ve yaşamın keyfi aktive olur.


Elbetteki bu saydığımız maddeler nefesin faydalarından sadece birkaçı. Nefes seansları ile disfonksiyonel nefes alışkanlarınızdan kurtularak doğal nefese dönmek, anda kalmak ve bu sayede yaşamınızda ruhsal ve fiziksel huzura ulaşabilmek mümkün.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir