Kariyer

Kariyer Koçluğu

Çok uzun yıllardır aktif olarak iş yaşamının içinde olan bir yönetici olarak benim en çok zevk aldığım koçluklardan biri de kariyer koçluğu.  Öte yandan kendi koçluk hikayemin de başlangıç noktası, dönüşümümü tetikleyen ilk unsur da yurtdışındayken yabancı bir koçtan aldığım ilk kariyer koçluğu seansı.

O yüzden etkisini sadece danışanlarda değil, kendi üzerimde de en yakından deneyimleme imkanımın oldu.

Özellikle iş arama, yeni bir iş teklifini değerlendirme ya da iş/sektör/şehir değişikliği gibi durumlarda çok daha fazla başvurulan kariyer koçluğu hizmeti, bireylerin kariyer planlamalarında oldukça önemli bir yere sahip.

Bununla birlikte kariyerin hemen başında olan, kariyerine yön vermek isteyen veya yeni bir iş kurma fikri olan kişiler de kariyer koçluğundan faydalanabiliyorlar.

Bir koç olarak ben her danışanımın yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna inanıyorum. Tüm danışanlarımla ilişkilerimi bu temel prensip üzerine kuruyorum ve bu yolculukta ana sorumluluklarımı şu şekilde tanımlıyorum:

Kariyer Koçluğunun Temel Amaçları

Kariyer Koçluğunun temel amaçlarını şöyle özetleyebilirim:

 • Danışanın ulaşmak istediği hedeflerini netleştirmek
 • Danışanı, önce kendini keşfetmesi konusunda teşvik etmek
 • Danışanın çözümler önerilerini ve stratejilerini ortaya çıkarmak
 • Danışanı sorumlu ve hesap verebilir tutmak

 

Kariyer Koçluğunun Faydaları

 • Kişilerin kendi potansiyellerini keşfetmelerini sağlar.
 • Kişilerin amaçlarına ulaşabilmeleri için kararları verebilmelerini sağlar.
 • Kişisel özelliklerin açık ve net bir şekilde keşfedilmesini ve buna uygun bir yaklaşım gösterilmesini sağlar.
 • Kişilerin motivasyonlarını ve özgüvenlerini arttırır.
 • Bireylerin karar verme aşamasında çok daha kolay netleşmelerini ve ilerlemelerini sağlar.
 • Kişilerin liderlik ve yöneticilik yetkinliklerini geliştirir.
 • Kişilerin performansında artış gösterilmesini ve iş yaşamında fark yaratılmasını sağlar.

Kariyer Koçluğu Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

İş hayatında motivasyonunu kaybetmiş, uzun zamandır yaptığı işten sıkılan, iş arayışında olan, iş aramaya başlamayı düşünen, iş yaşamının monotonlaşmasından sıkılan, yöneticisi ile sorun yaşayan, ekip arkadaşları tarafından dışlanan, yönettiği ekiple daha verimli ilişkiler kurmak isteyen, yaptığı işin veya şirketin ona birşey katmadığını düşünen, aldığı maaştan ve sahip olduğu ünvandan daha fazlasını hakettiğine inanan, kendi yetkinliklerini ve özelliklerini geliştirmek isteyen  herkes bir kariyer koçu ile çalışabilir.

Bununla birlikte hangi işi yapıyor olurlarsa olsunlar mutsuzluğa, umutsuzluğa kapılan ve hedeflerine ulaşamayan kişilerin vakit kaybetmeden bakış açılarını değiştirmek için güvendikleri inandıkları bir koçtan, kariyer koçluğu almalarını tavsiye ediyorum.

İlaveten iş hayatına atılacak olan üniversite öğrencilerine kurucusu olduğum www.ogrenciisleri.org sitesi üzerinden gönüllü olarak koçluk yapıyor ve kariyer planlamalarına yardımcı olmaya çalışıyorum. Eğer siz de bir üniversite öğrencisiyseniz, web sitesini inceleyebilirsiniz.

Kariyer ile ilgili diğer yazıları bu linkte görebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir