Kariyer

Yönetici Koçluğu Nedir?

Yönetici koçluğu, ekip yöneten, yönetim becerileri ve liderlik açısından kendilerini geliştirmek isteyen liderlerin veya lider adaylarının aldığı bir koçluk hizmetidir.

Bireyler iş hayatlarında performanslarını artırmak, yönetici rollerini çok daha aktif bir şekilde gerçekleştirmek isteyebilirler. Ancak başarılı olmak isteyen bireylerin yöneticilik ve liderlik açısından çeşitli özelliklere sahip olması ve bazı yetkinliklerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Bununla birlikte bazı huylarını ve davranışlarını da ya tamamen bırakmaları ya da değiştirmeleri kritik derecede önemlidir.

Söz konusu yönleri geliştirebilmek ve bir yönetici olarak kendinden alt rütbede çalışanlar ile doğru bir şekilde iletişim kurabilmek için bireyler yönetici koçluğu ya da liderlik koçluğu olarak adlandırılan bu koçluk türüne başvurmaktadırlar.

Liderlik açısından gelişmek isteyenler profesyonel koçlara başvurarak seanslara başlayabilmektedir. İlk seans genelde karşılıklı olarak koçun ve yöneticinin kendilerini tanıttıkları, birbirlerinden beklentilerini netleştirdikleri bir sohbet şeklinde geçer. Buna tanışma görüşmesi veya kimya görüşmesi adı verilir.

Eğer iki taraf ta karşılıklı olarak anlaşırlarsa, birbirleriyle çalışabileceklerine karar verirlerse, koçluk sürecinin nasıl olacağı ve seans programı netleştirilir.

Belirlenen bu program üzerinden devam eden seansların sonunda yöneticide kimi zaman farkındalık boyutunda, kimi zaman da aksiyon boyutunda bir çok değişiklik meydana gelir.

Yönetici Koçluğu Neden Gereklidir?

Bu koçluk türü, yönetici olmak veya yöneticilik vasıflarını geliştirmek isteyen kişiler tarafından daha sık tercih ediliyor. Ancak bunun yanı sıra;

 • Kendini tanımak isteyenler,
 • Kariyerinde yükselmek isteyenler
 • Potansiyelini kullanmak ve sahip oldukları potansiyelin farkına varmak isteyenler,
 • Lider ve yönetici olmak için çeşitli çalışmalar yapmak isteyenler,
 • Bakış açılarını geliştirmek isteyenler,
 • Kritik bir seçim yapmak zorunda olan veya önemli kararları almakta zorlanan kişiler,

yönetici koçluğu hizmetine başvurabilmektedir.

Yönetici Koçluğunun Faydaları

Yöneticinin, koçtan beklentilerine göre sürecin faydaları değişiklik gösterse de en yaygın faydaları şöyle sıralayabilirim :

 • İdarecilik duruşunun, yöneticinin tarzının ve verdiği kararların doğruluğunun başkaları tarafından net bir şekilde anlaşılmasını sağlar.
 • Kişilerin verimliliği ve performansında ciddi bir artış meydana getirir.
 • Kaygıları ve endişeleri bir kenara bıraktırarak, yöneticinin asıl amaçlarına odaklanmasını sağlar.
 • Yöneticinin motivasyonunu artırır. İş yükünden kaynaklanan stresi azaltır.
 • İş hayatında hedeflerine daha hızlı ulaşmasını ve kariyer basamaklarını daha kolay çıkmasını sağlar.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir