Uluslararası Koçluk Federasyonu (Internation Coaching Federation (ICF)) koçluğu şöyle tanımlar;

“Günümüzün belirsiz ve karmaşık ortamlarında, kişisel ve mesleki potansiyeli maksimize eden, danışanı daha fazla düşünmeye teşvik ederek yaratıcı süreçler içine girmesi için ilham veren, danışan ile koçun işbirliği içinde olduğu bir ilişki.”

Bir koç olarak her danışanın yaratıcı, becerikli ve bütün olduğuna inanırım. Tüm danışanlarımla ilişkilerimi bu temel üzerine kurarım ve bu yolculukta koç olarak ana sorumluluklarımı şu şekilde tanımlarım:

  • Danışanın ulaşmak istediği hedeflerini netleştirmek
  • Danışanın önce kendini keşfetmesi konusunda onu teşvik etmek
  • Danışan tarafından üretilen çözümleri ve stratejileri ortaya çıkarmak
  • Danışanı sorumlu ve hesap verebilir tutmak

Bu süreç, danışanların liderlik becerilerini geliştirir ve potansiyelini ortaya çıkarırken, iş yaşamlarındaki kariyer hedeflerini gerçekleştirmelerine önemli ölçüde yardımcı olur.

Yaşam Koçluğu Nedir?
“Hiçbir şeyi değiştirerek hiçbir şey değişmez.”

Tony Robbins’in bu alıntısı genel olarak hayatı özetliyor. Değişim yaşamda kaçınılmazdır. Bizi daha büyük ve daha iyi şeylere doğru ilerleten şey budur. Birçok insan adım adım değişiklik yapabilir ve buna iyi uyum sağlayabilir ve diğerleri yeni ve farklı bir şeyin heyecanıyla yaşam değişikliklerini açık kollarla karşılayabilir.

Bununla birlikte, herkes yaşam değişikliklerini dört gözle beklemez ve bazıları onlarla baş etmekte zorlanabilir. Ne yazık ki, değişmeyen veya değişmeyenler genellikle hayatlarını iyileştirmeyi özleyeceklerdir. Bazılarının bu değişikliklerle ilgili yardıma ihtiyacı olabilir.

Yaşam koçluğu, yaşamlarında büyük geçiş aşamalarında olan insanlara yardım etmek için kullanılabilecek bir tür koçluk veya danışmanlıktır. Bu alandaki profesyoneller genellikle insanların hedefleri planlamasına yardımcı olmaya çalışır ve bu hedefleri gerçekleştirmek için adımlar atar. Basitçe söylemek gerekirse, bir yaşam koçu, onları başarıya götürecek değişikliklerle başa çıkmak için tavsiye ve rehberlik sunar.

Bir kişinin profesyonel bir yaşam koçunun rehberliğini almasının çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin, hayatlarında bir rutta sıkışmış olabilirler ve ilerlemenin bir yolunu ararlar. Bununla birlikte, diğerleri, hayatlarındaki farklı dönüm noktalarında yardım için yaşam koçlarının rehberliğini ararlar, örneğin:

Üniversite seçimi
Kariyer başlatmak
Kariyer geliştirme
Boşanma ile başa çıkmak
Bir ev satın almak
Finansal hedefleri yeniden düzenleme
Yaşam koçluğu müşterileri, kilo vermek veya daha sağlıklı olmak gibi kişisel hedefler için de rehberlik arıyor olabilir.
Yaşam koçluğu kariyerinde başarılı olmak için bireyin sahip olması gereken bazı özellikler ve beceriler vardır. Yaşam koçları enerjik, ilham verici, motivasyonel ve örgütsel olmalıdır. Mükemmel dinleme ve iletişim becerileri de bir zorunluluktur.

Yaşam koçluğu yıllardan beri var. Ancak, yönetici koçluğu veya işletme koçluğu şeklinde olduğu için 1970’lerde ve 1980’lerde daha popüler hale geldi. Bu tür koçluk genellikle yöneticilerin ve CEO’ların altları ve kariyerleri ile daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olmak için kullanılır. 1990’larda işletme koçluğu genel yaşam koçluğuna geçiş yapmaya başladı. Bugün, yaşam koçluğu sadece yöneticiler için değil, herkes için kullanılabilir ve yararlıdır ve alan giderek büyüyor.

Neden Yaşam Koçluğuna İhtiyacımız Var?
Birçok insan hayatta büyük bir geçiş sırasında kaybolabilir. Elbette, yukarıda belirtildiği gibi, değişemeyen veya değiştirmek istemeyenler, yaşamlarında ilerleyemez ve daha iyisi için değiştiremezler.

Bununla birlikte, yaşam koçluğu, yaşam yolu boyunca tümsekleri aşmak isteyen herkes için mükemmeldir. Bu alandaki profesyoneller, insanların hayatlarında ilerlemelerine yardımcı olarak onları daha iyi hale getirebilir.

Bir Yaşam Koçu Ne Yapar?
Yaşam koçları, yaşamlarının farklı aşamalarındaki her türlü insana rehberlik eder. Bazı yaşam koçları sadece kariyer geliştirmek gibi belirli durumlara odaklanabilirken, diğerleri neredeyse her yaşam geçişine yardım etmeye istekli olabilirler.

Bir yaşam koçu genellikle müşterileri için bir sondaj panosu görevi görür. Sık sık endişelerini ve sorunlarını yakından dinlemesi beklenir. Çoğu zaman, bir müşterinin hayatına tarafsız bir gözle bakabilecek ve belirli durumlar hakkında yeni perspektifler sunabilecektir. Bunu yaparken, yaşam koçu genellikle müvekkilinin karşılaşabileceği herhangi bir engel veya problem üzerinde çalışmasına yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, bir yaşam koçu bir müşteriye yardım etmeden önce, önce derinlemesine bir röportaj başlatması gerekir. Bu röportaj sırasında, yaşam koçu bir müşterinin isteklerinin, ihtiyaçlarının ve hedeflerinin hayatta ne olduğunun farkında olmalıdır.

Her müşteriye yardım etmek herkes için farklıdır ve bu çok kişiselleştirilmiş bir süreçtir. Örneğin, bir istemci için çalışan yöntemler başka bir istemci için çalışmayabilir. Bu nedenle, bir yaşam koçu, her müşterinin güçlü, zayıf, yetenek ve sınırlılıklarına dayalı planlar geliştirmelidir. Bir yaşam koçu genellikle her müşterinin ahlakını ve değerlerini dikkate alacaktır.

Bir yaşam koçunun bir diğer önemli görevi, müşterilerinin ilerlemesini takip etmektir. Örneğin, hedeflerine doğru ilerlemelerine yardımcı olmak için tasarlanan eyleme yönelik ödevler verir. Bir yaşam koçu sıklıkla müşterilerinin hesap verebilirliğini talep eder, ancak aynı zamanda bir ilham ve teşvik kaynağı olarak da hareket eder.

Yaşam Koçu Nerede Çalışır?
Bazı yaşam koçları birkaç seçkin üniversite ve şirkette iş bulabilirler. Ayrıca yaşam koçları kiralayan bir avuç büyük yaşam koçluğu firması da bulunmaktadır.

Bununla birlikte, yaşam koçlarının çoğu kendi yaşam koçluk uygulamalarını açarak genellikle kendileri için çalışırlar. Bazı durumlarda, iki veya daha fazla yaşam koçu bir araya gelerek daha geniş bir hizmet yelpazesini ve uzmanlık alanlarını bir araya getirebilir.