Kariyer

Koçluk Türleri Nelerdir? Farkları Nelerdir?

Koçluk Türleri Genişliyor, Koçlar Uzmanlaşıyor

Koçluk kavramı özellikle son zamanlarda sık sık karşılaştığımız kavramlar arasında yer almaktadır. Kişiler hayatlarının çeşitli alanlarında karşılaştıkları sıkıntılar ile ilgili koçluk türleri hakkında araştırmalar yapmakta ve koçluk hizmetlerine başvurmaktadırlar.

Koçluk, aslında bir tekniktir. Temelinde insanın potansiyelini ortaya çıkarmasını sağlamak ve kişinin ulaşmak istediği hedefe rahatlıkla ulaşabilmesini sağlamak için verilen profesyonel hizmet koçluk olarak adlandırılır.

Koçluk Türleri

Koçluk Türleri Artıyor

Koçluk mesleğinin yaygınlaşmasıyla birlikte koçlar belirli alanlarda uzmanlaşmakta ve koçluk türleri hızla genişlemektedir.

Takım Koçluğu

Takım koçu, takımların yüksek performanslar göstererek hedeflerine ulaşmasını sağlayan koçluk türüdür. Takım koçluğu sayesinde takımdaki kişilerin psikoloji ve motivasyonları yükselir, takımdaki kişiler önceliklerinin ve görevlerinin bilincine varır ve olası problemler ile birlikte baş etmeyi öğrenirler.

 

Yönetici Koçluğu

Yönetici koçluğu, çeşitli kurum ya da kuruluşlarda yöneticilik yapacak kişilere verilen bir koçluk hizmetidir. Yönetici koçluğu ile yönetici adayının neler yapması gerektiği ve çalışanlar ile nasıl iletişim kurulması üzerine odaklanılır. Böylelikle hem şirketin hem  yöneticinin, hem de ekip üyelerinin performanslarında ve verimliliklerinde artış gözlemlenebilir.

İlişki Koçluğu

lişki koçluğu kişilerin çevresindeki insanlar ile olan problemleri ile ilgili başvurdukları bir koçluk türüdür. İlişki koçluğu sayesinde sadece duygusal ilişkilere odaklanmaz. Ebeveynlerle, çocuklarla, aile bireyleri ile, çalışma arkadaşlarınla ve sosyal çevrendeki herhangi bir kişiyle iyileştirmek istediğin bir ilişki üzerine de profesyonel bir koçtan destek alabilirsin.

Yaşam Koçluğu

Yaşam koçluğu kişilerin genel olarak hayatlarındaki problemleri çözebilmek için başvurdukları bir koçluk türüdür. Yaşam koçluğu hizmeti ile kişiler stres, karamsarlık gibi problemlerine kolaylıkla çözüm bulabilirler.

Kariyer Koçluğu

Kariyer koçu kişilere iş bulma sürecinde ya da var olan işlerindeki süreçler ile ilgili destek sağlar. Kişilerin iş bulma sürecindeki moral ya da motivasyon düşüklüğü, iş yerlerindeki sorunlar kariyer koçlarının ilgi alanları arasında yer almaktadır.

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu, koçluk türleri arasında sık başvurulan hizmetlerden bir tanesidir. Öğrenci koçluğu ile öğrencilerin ders çalışma isteklerinde artış ve motivasyonlarında yükselme, diğer yandan da sınav kaygılarında azalma gözlemlenebilmektedir.

Nefes Koçluğu

Nefes koçu, kişilerin farkında olmadan edindiği nefes alma alışkanlıklarını analiz eden ve bu nefes alışkanlıklarının negatif etkilerini profesyonel tekniklerle ortadan kaldırmaya çalışan uzman kişidir.

ICF Türkiye’nin sayfasından profesyonel koçluk ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benzer Yazılar