Kariyer

Bütünsel Yaşam Koçluğu Nedir?

Bütünsel yaşam koçluğu, danışanların kariyerleri, sağlıkları, ilişkileri, motivasyonları, hedefleri, yaratıcılıkları gibi yaşamlarının tüm ana alanları kapsayan bir koçluk türüdür.

Böylece, danışanın yaşamında bir denge hali yaratma, kişisel tatmini artırma, yaşam amacını netleştirme ve gerçekleştirme konularında yardımcı olur.

Başarılı bir yaşam koçluğunun anahtarı, danışanların yaşamlarının tek bir alanına değil, birbirine bağlı olarak “bütün” yaşamlarına odaklanmaktır.

Bu çok boyutlu bütünsel yaklaşım, kişilerin genel “mutluluk, başarı ve refah” düzeylerini geliştirmeye odaklanır.

Aslında tek bir alana odaklanmadığı için, danışanların her açıdan ve her yönden daha iyi hale gelmelerini sağlayan şey en etkili koçluk yöntemidir.

Bütünsel yaşam koçluğu yapmanın bana göre en güzel yanı, birbirinden farklı onlarca konu üzerine çalışabilmek ve danışanın yolculuğunda ona sınırsız imkan sunabilmek.

Son zamanlarda meditasyon, farkındalık, nefes, enerji çalışmaları ve maneviyat konusunda uzmanlaşmış yaşam koçları danışanlarına bu alanlarda da destek olmaya başladılar.

Yaşamın Tüm Alanlarını Kapsıyor

Bir koç olarak, danışanlarım en fazla yaşamlarında önemli bir değişiklik öncesinde verecekleri kararla ilgili, bir değişim sürecinde karşılaşılan zorluklarla ilgili veya değişiklik sonucunda ortaya çıkan yeni duruma daha kolay adapte olabilmek ile ilgili konularda destek talebinde bulunuyorlar.

Bir yol ayırımı, bir karar anı, yaşamda önemli bir kavşak noktasında yön tayin ederken, netlik kazanmak, kendini anlamak veya motivasyonu artırmak için alınan koçluklar etkisini yaşamın diğer alanlarında da hemen gösteriyor.

Birçok kişi, daha anlamlı ve huzurlu bir bir hayat arayışı içinde olduğundan, kilo vermek, ideal partnerlerini bulmak, yeni bir hobiye başlamak veya iş değiştirmek/terfi etmek gibi birkaç alanda aynı anda olumlu değişimler gözlemleniyor.

Bütünsel yaşam koçu olarak danışanlarımın kendileri için en önemli olan unsuru ve yaşamdan istediklerini en iyi şekilde nasıl elde edeceklerini belirlemelerine yardımcı oluyorum.

Onlarla birlikte nasıl biri olmak istediklerini netleştiriyorum, özlerini keşfetmelerini destekliyorum.

Bir yandan kendilerini sınırlayan inançları, değişime karşı dirençleri veya başarı korkuları ile mücadele ederken, bir yandan da onlara içgörü ve cesaret vermeye gayret ediyorum.

Bütünsel Yaşam Koçluğu Hangi Konularda Yardımcı Oluyor

  • Yaşam amacını, anlamını ve mutluluğunu keşfet
  • Zor geçişleri kolayca aş ve hayatını yeniden tasarla
  • İstediğin hedeflere ulaşmak için gereken desteği alın
  • Becerilerini geliştir, özgüvenini artır
  • Başarıyı geciktiren, kendi kendini sınırlayan davranışları ortadan kaldır
  • Kişisel ve/veya mesleki yaşamında potansiyelini en üst düzeye çıkar
  • Dengeli, uyumlu bir yaşam yarat
  • Daha tatmin edici bir yaşamın tadını çıkar

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak istersen “İç Sesini Aç” adlı kitabımda kariyer, iş hayatı, aile hayatı ve ilişkilerinde sorunlar ile mücadele eden Mehmet’in bütünsel yaşam koçluğu ile hayatını nasıl düzene koyduğu hakkında ipuçları edinebilirsin.

Benzer Yazılar