Kariyer

Yaşam Koçu ile Neden Çalışılır?

Yaşam Koçluğu

Hayatında tıkandığını, ilerleyemediğini, motivasyonunu kaybettiğini düşünüyorsan, ilişkilerinin ve günlük yaşamının monotonlaştığından yakınıyorsan birşeyleri değiştirmenin vakti gelmiş demektir. Yaşam koçu ile ilgili internette aramalara başlayıp, bu yazıyı okuduğuna göre en azından içinde bulunduğun durumla ilgili adım atmışsın. Tebrikler.

İlk defa bir yaşam koçu ile çalışacak kişiler, arayış sürecinde farklı beklentiler içerisine girebiliyorlar. Koçtan görüşme sırasında, kendilerinin ne yapmaları ve nasıl davranmaları gerektiğini söylemesini bekliyorlar.

Yaşam koçluğu, bir danışan ile çalışan diğer profesyonel mesleklerden çok daha farklı bir segment. Bu doğrultuda bir koç;

  • Mentor
  • Terapist
  • Danışman
  • Psikolog

değildir. Bu nedenle bir koçtan koçluk hizmeti alacaksan, sana ne yapacağını veya ne yapmayacağını, hangi durumda nasıl davranacağını söylemeyeceğini, sorularına kestirme cevaplar alamayacağını bilmelisin.

Yaşam koçu cevapları sana söylemekten ziyade, aradığın yanıtları senin bulmanı ister. Bu nedenle bir yaşam koçu sorduğu sorular ile sana ayna tutar. Böylece takıldığın yeri, probleminin kaynağını görür ve çözümünü kendin bulursun.

Yaşam Koçu ve Diğer Koçluk Türleri

Hayatın hengamesi ve koşuşturması içinde oldukça yoğun bir tempoda her tarafa yetişmeye çalışıyoruz. Özellikle de ailemiz, iş hayatımız, sosyal çevremiz ve kendimiz ile ilgili konularda her zaman bir denge halinde olmaya çabalıyoruz.

Ne var ki bu kadar tempolu bir akışın içerisinde kayboluyor ve çeşitli problemler ile karşılıyoruz.

Yaşadığımız problemleri kendimiz çözemediğimizde ilk olarak etrafımızdaki kişilere danışmaya, onların fikirlerini almaya
ihtiyaç duyarız. İşte koçluk, tam olarak bu noktada başvurulması gereken oldukça önemli bir profesyonel destektir.

Eğer problemle ilgili adım atmıyor, kendi kendine çözülmesini bekliyor, aksiyon alıp harekete geçmek yerine şikayet etmeye devam ediyorsan, çok daha büyük problemler ile karşılaşabilirsin.

Bir koç ile ilerlemeden önce kendin için en uygun olan koçluk türünü seçmen gerektiğini unutma. Yaşam koçluğunun yanı sıra ilişki koçluğu, eğitim koçluğu, yönetici koçluğu, kariyer koçluğu ve iletişim koçluğu gibi birçok farklı koçluk çeşitleri bulunuyor.

Bu noktada eğer senin de hayatında düzeltmek istediğin durumlar ya da desteğe ihtiyaç duyduğun noktalar bulunuyorsa profesyonel bir koçluk hizmetinden yararlanabilirsin.

Koç seçenerken dikkat edilmesi gereken noktaları da bu röportajda görebilirsin.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir