Merhaba 🙂

Ben Sarp Ertekin.

44 yaşındayım ve bir prenses babasıyım. Üniversite yıllarından beri kişisel gelişime meraklı olsam da, 2015 yılına kadar yapmak istediklerini sürekli erteleyen ve tanımadığı kişilerle iletişim kurmakta zorlanan içine kapanık biriydim.

2015 yılında, çalıştığım şirketin eğitim programları kapsamında İngiltere’de düzenlenen 5 günlük koçluk eğitimine katılmamış olsaydım çok büyük ihtimalle de öyle kalmaya devam edecektim.

O beş gün hayatımın en önemli dönüm noktalarından biri oldu. Eğitim sırasında, o zamana kadar kendimden bile sakladığım, gerçekleştirmek istediğim bir çok şeyi nasıl beklettiğimi fark ettim. Bir anlamda yaşamı nasıl ertelediğimle yüzleştim.

Koçluk beni o kadar etkiledi ki, içimi inanılmaz bir heyecan kapladı. Yıllardır beni neyin mutlu ettiğini bulmuştum. Bana ne olduysa bu başkalarına da olabilirdi. Ben de başkalarının hayatına dokunabilir, onların potansiyellerini keşfetmelerine vesile olabilirdim.

İngiltere’deki eğitimden döner dönmez, Türkiye’de de koçluk eğitimleri tamamlayıp gerekli sertifikasyonlarımı  aldım ve yola ilk üniversite öğrencileri ile başladım.

Öğrencilik yıllarım ailemin maddi durumu yüzünden çok zor geçmişti ve farklı yerlerden birkaç burs alarak üniversiteyi bitirebilmiştim. Mezun olduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne gittim. Orada geceleri çalışırken kazandığım parayla, gündüzleri okula giderek yüksek lisansımı tamamladım.

Öğrencilik yıllarımda etrafımda hep akıl verecek, yön gösterecek kişilerin olmamasının eksikliğini hissettiğim için şimdi boş vakitlerimi üniversite öğrencilerine gönüllü koçluk yaparak, onlarla deneyimlerimi paylaşarak geçiriyorum.

Sektöre Büyüteç Sarp Ertekin

Tabi koçluğa başlayınca danışanlarıma sorduğum soruları kendime de sormaya başladım. Bu süreçte kendimle olan iletişimde de kat etmem gereken çok yol olduğunu fark ettim.

Bu farkındalık beni bambaşka ve yepyeni bir alana daha yönlendirdi. 4o yıldır ihmal ettiğim ve bastırıp duymamazlıktan geldiğim iç sesime. Yani özüme.

Böylece 2017 yılında, arkadaş tavsiyesiyle bir nefes seansına katıldım. Seansın sonunda gerçek manada nefes almadığımı, sadece solunum yaptığımı fark etmek ise benim için tam bir uyanış oldu.

O güçlü deneyimin ardından birkaç kez daha nefes seansı aldım ve ardından “nefes koçu” olmaya karar verdim. Bu karar yaşamımda tam bir huzur halini yakalayarak dengeye gelmemi sağladı. Artık hem madde dünyasında yapılması gerekenleri yapıp kolayca harekete geçiyorum, hem de özümle bağlantıda kalarak içsel huzurumu besleyebiliyorum.

Hatta, nefes koçluğu sayesinde “vaktim yok, çok yoğunum” diyerek 10 yıldan fazla ertelediğim kitap yazma hayalimi bile gerçekleştirdim ve ortaya “İç Sesini Aç” çıktı. Şimdi yaptığım tüm çalışmalarda başkalarının da iç seslerini açmalarına ve daha huzurlu bir yaşam sürmelerine yardımcı oluyorum.

Bir kişinin limitleyici nefes alışkanlığı varsa kendi ile olan ilişkisinde, özel hayatında veya iş yaşamında bir türlü taşlar tam olarak yerine oturmuyor ve tarifi zor bir huzursuzluk yaşıyor. Kurumsal hayatta yaşadığım deneyimlerde ve yaptığım koçluk görüşmelerinde nefes üzerinde çalıştıkça yaşadığımız sorunlara bakış açısının değiştiğini ve bedensel, zihinsel ve ruhsal sorunların üstesinden daha kolay gelindiğini görüyorum.

Bu yüzden daha mutlu daha huzurlu ve daha başarılı bir yaşam için herşeyden önce “nefes” alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum.

 

“Amacım, nefes seansları ile

bedensel, zihinsel ve ruhsal dönüşümünüze yardımcı olmak.”

Sarp ERTEKİN

NEDEN NEFES KOÇLUĞUNA ODAKLANIYORUM?

Nefes Bizi Yaşamın 3 Temel Alanında Etkiliyor

Hatalı nefes alışkanlıkları insanları bedenen, ruhen ve zihinsel açıdan olumsuz etkiliyor. Doğru nefes almak bizi rahatlatıp hayat kalitemizi arttırırken, hatalı nefes alımı bedende bazı hastalıklara ve tıkanıklıklara yol açıyor. Sonuç olarak önce fiziksel sağlığımız, daha sonra zihnimiz, son olarak da psikolojimiz & ruhsal durumumuz olumsuz şekilde etkileniyor. Yaptığım nefes çalışmalarında hatalı nefes alışkanlıklarının şu 3 temel alanda bizi direk olarak etkilediğini görüyorum:

01.

ÖZEL HAYAT

Sevdiklerinle Daha Güçlü İlişkiler Kurmak İster Misin?

Eşinle, sevgilinle, çocuğunla, akrabalarınla veya arkadaşlarından biriyle kurduğun ilişkide bir problem varsa yaşamın tüm neşesi kaçar.

Kendini mutsuz, huzursuz ve eksik hissedebilirsin.

Bunu değiştirmek istiyorsan, ilk olarak nefesinle çalışman ve değişime nefes alışkanlıklarından başlaman gerekiyor.

 

02.

İŞ HAYATI

İş Hayatında Senin ve Ekibinin Performansı Onlarla Kurduğun İlişkiye Bağlı!

İster kurumsal hayat ol, ister kendi işinin sahibi ol; ne kadar başarılı olduğun kurduğun ilişkilere bağlı.

Kurumsal hayatta isen ekibinle, yöneticinle veya çalışma arkadaşlarından biriyle ilişkinde bir problem varsa çalışma arzun ve performansın düşer. Hatta işe gitmek bile istemeyebilirsin. Süreç düzelmezse, belki işi bırakıp şirketini değiştirmeye kadar gidersin.

Kendi işini yapıyorsan da ekibinle, müşterilerinle ve hizmet aldığın kişilerle doğru bir iletişim kuramazsan, maddi ve manevi olarak zarara uğrayabilirsin. 

İş hayatında hedeflerini netleştirmenin, kariyer adımlarını belirlemenin ve başarı merdivenleri tırmanmanın yolu limitleyici nefes alışkanlıklarını değiştirmekten geçiyor.

 

03.

KENDİNLE OLAN İLETİŞİM

Kendinle Olan İletişimini Güçlendirip Özgüvenini ve Motivasyonunu Artırmak İster Misin?

Kendine verdiğin sözleri tutabiliyor musun? Hayatta yapmak istediklerini ertelemeden, ötelemeden, geciktirmeden gerçekleştirebiliyor musun?

Başkalarına “Hayır” demekte zorlandığın için istemediğin şeyleri yapmak zorunda kalıyor olabilirsin. Ya da “aman onlar üzülmesin, aman şimdi laf olmasın” diye başkalarını mutlu etmeye çalışmaktan bugüne kadar kendini ihmal etmiş olabilirsin.

Nefesinle çalıştığında seni limitleyen düşüncelerinden özgürleştiğini, özgüveninin ve motivasyonunun da arttığını göreceksin.

 

BUNLARI NASIL PAYLAŞIYORUM?

Daha mutlu, daha huzurlu bir geleceği ancak birbirimizle bildiklerimizi paylaşayarak inşa edebileceğimize inanıyorum. Bu yüzden bulunduğum her ortamda bir yandan öğrenmeye devam ederken, bir yandan da bildiklerimi paylaşmaya çalışıyorum.

1.

KİTAP

“İç Sesini Aç” adlı kitabım kişilerin kendileri ile olan iletişimlerini gözden geçirmelerine ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarına olanak sağlıyor.

2.

ÖĞRENCİ İŞLERİ

Üniversite öğrencilerine meslek seçimlerinde ve kariyer yolculuklarında ücretsiz destek olmak için ogrenciisleri.org platformunu kurdum.

3.

KURUMSAL ETKİNLİKLER

Profesyonel şirketlerin çalışan etkinliklerinde ve kurumsal toplantılarında nefes seansları yapıyor, nefes koçluğu üzerine deneyimlerimi paylaşıyorum.

4.

SOSYAL MEDYA

Nefes çalışmaları hakkında bilgilerimi ve uyguladığım yöntemleri sosyal medya kanalları üzerinden başkalarına da ulaştırmaya çalışıyorum.

” Daha mutlu daha huzurlu ve daha başarılı bir yaşam için herşeyden önce limitleyici “nefes” alışkanlıklarının değiştirilmesi gerektiğine inanıyorum. “

Sarp ERTEKİN