Medya Haberleri

Beykent TV Röportajı

Biz Bize Programı – Beykent TV Röportajı

17 Aralık 2019 tarihinde Beykent TV’de yayınlanan “Biz Bize” programında Ezgi Necla Çağlar ile yönetici koçluğu ve nefes koçluğu üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Beykent TV Röportajı sırasında Ezgi hanım ile kendi nefes alışkanlığı hakkında da konuşma imkanımız oldu.

2011 yılında kurulan Beykent Tv, ülkemizin ve medya sektörünün “Yeni ve Genç Kanal” ihtiyacını karşılamak için yayın yelpazesini oluşturarak Ulusal kanallar arasındaki yerini almış.

O günden bugüne “Yeni ve Genç Kanal” vizyonu ile yenilikçi ve özgün bir yayın politikası takip ederek özellikle genç nufüs arasında izleyici kitlesini artırmış.

Aşağıdaki Beykent TV Röportajı videosundan programın tamamını izleyebilirsiniz.

 

 

 

Röportajdan Bazı Bölümler

Koçluk ne değildir?

“İnsanlara ne yapacağını söylemek koçluk değildir. Koçluk ve mentorlüğü birbirine karıştırmamak gerekiyor. Bir yöneticinin ekip üyelerine ne yapmaları gerektiğini söylediğinde, onları yönlendirdiğinde koçluk yapmış olmaz. Koçun görevi karşısındaki kişiye ayna tutup, doğru sorularla onun kendi değerlerine uygun yanıtı buldurmak veya gerekli farkındalığı kazandırmaktır.”

 

Kişiler neden koçluk almak isterler?

Günümüzde insan az zamanda çok fazla işi yetiştirmeye çalışıyor. Tüm bu koşuşturmanın içerisinde üç ana alanda denge kurmaya çalışıyoruz. Bunlardan birincisi iş hayatı. Orada bir rekabet ortamı var. İkincisi özel hayat. İlişkilerimiz, evliliklerimiz, ailemiz ve akrabalarımızla olan sorunlar bu kısımda bulunuyor. Sonuncusu da kendimizle olan ilişkimiz. Yapmak istediğimiz ama zamansızlıktan ve farklı önceliklerden dolayı bir türlü gerçekleştiremediğimiz isteklerimiz de bu alanda bulunuyor.

İnsan bu üç unsur arasında dengeyi kuramadığında dışarıdan bir desteğe ihtiyaç duyabiliyor.İşte koç bir rehber gibi sizi vakit ve enerji kaybettirmeden varmak istediğiniz noktaya kolayca getirebiliyor. Kariyer koçluğu özellikle iş hayatına odaklanırken, ilişki koçluğunda da özel ilişkilerimizde yaşadığmız problemler üzerinde çalışılıyor.

Koç seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Koç seçerken şu dört maddeye özen gösterilmesini öneriyorum:

 

  • Koçun eğitimlerine bakıp, International Coaching Federation-ICF onaylı bir kurumdan eğitim alıp almadığını teyit etmek gerekiyor.

 

  • Koç kendi hayatında neleri başarmış, neler yapmış, tecrübesi nedir, kaç senedir koçluk yapıyor? Bunu incelemek gerekiyor.

 

  • Koçun referansları nasıl? Daha önceden bu koç ile çalışmış, onu öneren birileri var mı?

 

  • Eğer bu üç maddeye de uygun bir koç bulduysanız, koçluk görüşmelerine başlamadan önce kendisi ile bir kimya görüşmesi yapılmasını öneriyorum. Bu görüşmede koçtan elektrik alırsanız, enerjisi ve beden dili de hoşunuza giderse çalışmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir