Nefes

Nefes Seansı ile Kilo Verilir Mi?

Kilo verme sorunu olan biriyseniz muhtemelen şimdiye kadar pek çok yöntem denemişsinizdir. Muhtemelen çevrenizde size sürekli tavsiyelerde bulunan, farklı diyetler ve yöntemler önerenler de oluyordur. Kolaylıkla kilo verilir mi diye soruyorsanız o zaman bir öneri de benden gelsin 🙂

Şimdi size Günde sadece beş dakikada nefes çalışması yaparak kilo verebilirsiniz.” dersem ilginizi çeker mi?

1957 doğumlu Japon aktör Miki Ryosuke, yeme içmesinde bir değişiklik yapmadan yedi hafta boyunca yaptığı uzun nefes egzersizleri ile iki kilo kaybettiğini açıkladı.

Aslında kendisi bu yöntemi kilo vermek için değil de, sırt ağrılarını geçirmek için nefes egzersizleri yaparken yanlışlıkla keşfettiğini söylüyor.

Eğer siz de diyetisyenlerin verdiği listelere, havuç çubukları ve marul yapraklarından oluşan diyetlere sadık kalmakta zorlanıyorsanız, nefes alışkanlıklarınızı değiştirerek kilo vermeyi deneyebilirsiniz.

Ryosuke, nefes egzersizleri ile kilo vermeyi denemek isteyenlerin her gün iki ile beş dakika arasında uzun ve derin soluklar alarak bu çalışmayı yapmalarını öneriyor.

Nefes Çalışmasını Nasıl Yapacaksınız?

Çalışmayı yaparken ayakta durun ve ayaklarınızı biri önde biri arkada olacak şekilde açın. Önde duran ayağınızın konumunu, kalçaların gerilmesini sağlayacak şekilde ayarlayın. Vücut ağırlığınızın çoğunu arka ayağınızın üzerine yerleştirin.

Ellerinizi yukarı kaldırın. İki elinizi aşağı indirirken üç saniye boyunca karnınıza ağzınızdan derin bir nefes alın. Bu nefesi aldıktan sora yedi saniye boyunca tüm nefesiniz tamamen bitecek şekilde burnunuzdan bırakın. Nefesinizi bırakırken tüm kasları kasın.

Bu çalışmaya en az iki dakika, en fazla 5 dakika olacak şekilde 15 gün devam edin. Sonuçtan memnun kalırsanız devam edersiniz:)

Ryosuke’a göre yağ kitleleri, oksijen, karbon ve hidrojenden oluşuyor. Soluduğumuz oksijen bu yağ moleküllerine ulaştığında, onları karbondioksit ve suya bölüyor. O yüzden de kendisi nefesin gücüyle kilo verilebileceğini savunuyor.

Bu çalışma hem bedenin kas gücünü arttırmakta, hem de vücuttaki kan ve oksijen seviyelerini artırarak metabolizmayı güçlendirmektedir.

Nefes ile Gerçekten Kilo Verilir Mi?

Bununla birlikte, şunu da belirtmemde fayda var. Çoğu uzman, günde yalnızca iki dakika boyunca nefes çalışması yapmanın, önemli bir kilo kaybına sebep olmayacağına inanmaktadır.

Bu görüşe saygı duymakla beraber bir nefes koçu olarak ben desteklemiyorum. Bugüne kadar birçok danışanımın nefes çalışmaları ile kilo verdiğine şahit oldum.

Zira nefes alıp verme bir alışkanlıktır. Uyku düzeninin bozulması, duruş bozuklukları ve yeme içme düzeninin bozulması gibi zamanla nefes alış verişimiz de bozulabilmektedir.

Yeme alışkanlığını düzeltmek isteyen bir kişi önce nefesiyle çalışarak, nefesini düzelttiğinde yeme alışkanlıklarını da daha kolaylıkla bırakıyor. Böylece kilolarını da kolaylıkla verebiliyor.

Sonuç olarak; ben nefes çalışmalarının, yeme içme alışkanlıklarını değiştirmeye vesile olduğu için kişilerin kilo vermesine yardımcı olduğuna inanıyorum. Hem vücuda herhangi bir etken madde, ya da ilaç gibi bir şey almadan sadece nefes alarak bunu denemek çok daha sağlıklı.

Hadi diyelim en kötü senaryoda hiç kilo veremediniz, yine de en azından nefesin diğer faydalarından yararlanırsınız.

Tabi kilo verme işini, nefes ile birlikte düzenli sporla ve daha fazla hareketle desteklerseniz süreci çok daha hızlandırırsınız 🙂

Kilo verme niyetiniz varsa hadi artık bunu daha fazla geciktirmeyin, iç sesinizi açın ve harekete geçin…

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir