Nefes

Nefes Egzersizlerinin 5 Faydası

Derin Nefes Alma Egzersizlerinin Faydasının Ne Olduğunu Biliyor musunuz?

Solunum düzenimize dikkat ederek yapılan derin nefes egzersizlerinin faydası hakkında bir çok bilimsel makale yayımlanmıştır.Sinirli, stresli veya endişeli olduğunuz zamanlarda lütfen bir daha ki sefere nefesinizi bir kontrol edin. Zihinde negatif düşünceler varken ve olumsuz duygular içerisindeyken genellikle nefeslerimiz kısa kısa ve sığ olur.

Günlük hayatınızda yeterince derin nefes alamıyorsanız, sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirmenin en basit yollarından biri yaşamınızda eksik olabilir. 

Nefes, hem beden hem de zihin sağlığımızı iyileştirmek, dolayısıyla da yaşam kalitemizi arttırmak için en temel anahtardır.

Nefes egzersizleri, bedenimizde oluşan gerginliği hızlı bir şekilde atmamıza ve negatif duygulardan daha kolay çıkmamıza yardımcı olur.

Derin Nefes Egzersizlerinin Faydası

Olumsuz duygular veya fiziksel acılar yaşadığımızda, bedenimiz her zaman benzer şekilde yanıt verir. Kısa, hızlı nefeslerin yanı sıra hızlı bir kalp atışı, kasları sıkılaştırma ve terleme yaşayabilirsiniz.

Bu zamanla içgüdüsel bir tepki olmakla kalmaz, aynı zamanda stresli durumlarla karşılaştığında vücudun zaman içinde geliştirdiği bir alışkanlık haline gelir.

Öfke, endişe, üzüntü veya anksiyete (kaygı bozukluğu) gibi durumlarda, vücut bu yanıtı bir kez daha besleyen adrenalini ve kortizol hormonlarını salgılamaya başlar.

Kortizol, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormondur. Kadınlarda kısırlığa neden olan ve bağışıklık sistemini baskılayan bu hormon, kan basıncını ve şekerini de artırır. 

Vücudumuzun negatif duygular karşısındaki bu tür fiziksel reaksiyonları, kalp-damar hastalıkları, uykusuzluk, hipertansiyon, hazımsızlık ve otoimmün hastalıklar gibi sağlık sorunlarına sebep olabileceği gibi, ayrıca depresyon gibi ruh sağlığı ile ilgili hastalıkların ilerlemesine katkıda bulunur.

Neyse ki, derin nefes egzersizleri ve nefes seansları sayesinde fiziksel ve zihinsel olarak daha zinde olmak ve olası birçok rahatsızlığı engellemek mümkün.

Bir nefes koçu eşliğinde yapılan nefes seansları vücudunuzun stresli koşullara verdiği doğal tepkiyi tersine çevirebilir, bu da olumsuz duyguları ve vücudunuzdaki gerginliği, huzursuzluğu daha etkili bir şekilde atmanıza yardımcı olur.

İlk başlarda negatif duygularla başa çıkmayı kolaylaştıran nefes çalışmalarına düzenli olarak devam ettikçe, kişilerin stres yaratan tüm düşüncelerden tamamen uzaklaştığı gözlemlenmektedir.

Peki, derin nefes egzersizlerinin faydası nedir, tam olarak hangi faydaları sağlar?

1. Nefes Vücuttaki Gerginliği Atmaya Yardımcı Olur.

Omuzlarınızdan ve ensenizden başlayarak tüm vücudun rahatladığını ve iyice serbest kaldığını hissedersiniz. Doğru nefes alırken bedensel gerginliği korumanın imkansız olduğunu görürsünüz.

Fiziksel olarak tam bir gevşeme ve rahatlama yaşarsınız. Bu da vücuttaki birikmiş tüm negatif enerjinin atılmasına ve kasların gevşemesine yardımcı olur. Nefes seansları ile “an”da kalmak mümkün olur.

2. Nefes Egzersizleri ile Vücuda Daha Fazla Oksijen Girer.

Derin nefes aldığınızda, vücuda giren oksijen miktarı artar. Bu da daha fazla yaşam enerjisi demektir. Hücrelerin tazelenmesi ve yenilenmesi için oksijene ihtiyacı vardır.

Fazlalaşan oksijenle birlikte vücuttaki başta solunum sistemi olmak üzere sindirim, boşaltım, dolaşım ve bağışıklık sistemi gibi her yaşamsal sistemin işlevselliği artar.

Ek olarak, zihinsel konsantrasyon ve odaklanma güçlenirken, unutkanlık gibi olumsuz durumlar fark edeceksiniz

3. Tansiyon ve Kan Basıncı Dengelenir.

Nefes seansı sırasında vücut rahatlayıp, kaslar gerginliği bıraktıkça, kan damarlarınız genişler ve kan basıncınız normal bir düzeye dönebilir. 

Vücuda verdiği birçok zarardan dolayı  kan basıncı halk arasında “sessiz katil” olarak adlandırılmıştır. Yetersiz egzersiz, sağlıksız beslenme ve yoğun yaşam koşuşturması bizi bu sorunla karşı karşıya getirmektedir.

Kan basıncı dengelemenin en doğal ve zahmetsiz yolu yine nefesten geçmektedir.

4. Endorfin Salgılanmasını Kolaylaştırır.

Vücudun çeşitli fonksiyonları tarafından verilen tepki beynin salgılamış olduğu endorfin düzeyiyle doğrudan ilişkilidir. Derin nefes alma, refah duygularını artıran, bizi mutlu hissettiren, bedendeki fiziksel acıları ve ağrıları kesici özelliği de olan endorfin hormonunun salınımını tetikler.

5. Toksinlerden Arınmayı (Detoksifikasyon) Geliştirir.

Yanlış beslenme alışkanlıkları, stres, düzensiz nefes alışkanlıkları ve sağlıksız hayat koşulları toksinlerin vücutta birikmesine sebep olur.

Toksinleri vücuttan atan organlar böbrekler, kalın bağırsaklar, cilt ve akciğerdir. 

Doğru solunum alışkanlıkları lenfatik sistemin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve bu da zararlı toksinlerin salınımını teşvik eder. Bu vücudu temizler ve enerjisini daha verimli fonksiyonlara yönlendirmesini sağlar.

Burada saydığım 5 fiziki temel faydanın dışında, nefes seansı yaptıktan hemen sonra bile zihninizi boşalttığınızı ve ruhunuzu dinginleştirdiğinizi hissedeceksiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir