Medya Haberleri

TV41 Röportajı – Bakış Açısı Programı

TV41 Röportajı

17 Nisan 2019 tarihinde TV41’de yayınlanan “Bakış Açısı” programında Sevcan Tamer ile nefes koçluğu ve nefes seanslarının faydaları üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. TV41 Röportajı benim de hayatımda katıldığım ilk canlı yayın programı oldu. 🙂

1995 yılında Kocaeli’de yayın hayatına başlayan TV41, kendini sürekli yenileyerek ve geliştirerek hızla büyümüş ve uydu üzerinden yayın yapan ulusal kanallar arasındaki yerini almış.

Bundan üç sene önce ulusal bir kanalda iki saate yakın canlı yayında olacağımı söyleseler her halde heyacandan bayılırdım.

Nefes sayesinde duyguları yönetmek, hatta duyguya girmemeyi başarmak mümkün.

Nefes çalışmalarının, özellikle yaşamımızda ilk kez deneyimleyeceğimiz bu tarz durumlarda oldukça büyük avantaj sağladığını düşünüyorum.

Aksi halde topluluk önünde ya da ekranda heyecanlanıp bir kez hızlı hızlı nefes almaya başlarsan, heyecanın daha da tetiklenecek, ağzın kurumaya, avuç içlerin terlemeye başlayacak ve daha fazla solunum yapacaksın.

Bu da senin nefes ritmini bozduğunda kesik kesik konuşmaya, ne söyleyeceğini unutmaya ve cümlelerin başını sonunu kaçırmana sebep olacak.

Çok şükür problem yaşamadan bu canlı yayını başarıyla tamamladığımı düşünüyorum. Program sırasında set ekibinde görevli bir arkadaşa demo bir nefes seansı yapma imkanımız oldu.

Aşağıdaki TV41 Röportajı videosundan programın tamamını izleyebilirsiniz.

Röportajdan Bir Bölüm

Nefes Almak Neden Önemli ?

Uzun bir süre havalanmayan, oksijensiz bir ortamda kaldığımızda bir müddet sonra başımız ağrımaya başlar. Kendimizi yorgun, halsiz ve bitkin hissederiz. Yaşam enerjimiz azalır.

Beyin vücut kütlesinin yalnızca %2’sini oluşturur ancak kan dolaşımına giren oksijenin %20’sini tek başına kullanır.

Beyin gerçekten oksijensiz kalırsa (apne durumu) ilk 2 dakika içerisinde beyin hücreleri geri dönüşü olan hasarlar almaya başlar,

3 dakikadan sonra beyin hücreleri kalıcı olarak hasar görmeye ve ölmeye başlar, 5 dakikadan sonra ise beyin hücreleri kitleler halinde ölür.

Psikolojik problemlerin büyük bir kısmı beyne yeterli oksijen gitmemesinden ve glikozun uygun seviyede alınmamasından kaynaklanmaktadır. sağlıklı bir şekilde doğru nefes alma ve dengeli beslenme bu sebeple çok önemlidir. 

Panik atak, konuşma problemleri, konsantrasyon ve motivasyon sorunlarında da stresin etkisiyle doğru solunum yapılmadığı görülmektedir.

Tüm bunlar göstermektedir ki sağlıklı, huzurlu ve enerjik bir yaşamın yolu doğru nefes alışkanlıklarından geçmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir