Kariyer

Kariyer Koçluğu Nedir?

Kariyer koçluğu, kişilerin kariyerlerinin çeşitli bölümlerinde problem yaşamaları durumunda, kariyerleri ile karar verebilmek, seçim yapabilmek ve iş hayatında gelişimlerini sürdürebilmek amacıyla profesyonel bir destek almak için başvurdukları bir koçluk türüdür.

Danışanlar kariyer koçlarından motivasyon, içgörü, teşvik ve ilham almayı bekleyebilirler. Ayrıca koçluk ilişkisi sayesinde stresli dönemlerde kendilerini koçluk seansı sonrasında rahatlamış hissederler.

İş arama, iş değişikliği ya da işten çıkarma gibi durumlar insanlarda oldukça fazla endişe, korku ve kırılganlık yaratabilir. Duyguları çözmek için müşterilerle çalışırım, böylece bu faktörlerin kariyerlerinde nasıl sıkışmış olabileceğini daha iyi anlayabilirler.

Kişiler hayatlarının çeşitli dönemlerinde kariyerleri ile ilgili kaygılar yaşayabilir ve çalıştıkları işten memnun olmayabilirler. Liderler ve yöneticiler

İş arama, iş bulma ya da iş alanı değişiklikleri ile ilgili başvurulan kariyer koçluğu, bireylerin kariyer aramaktan yorulması durumunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Danışan kariyer koçluğu ile birçok fayda sağlar.

Kariyer Koçluğunun Faydaları

Kariyer koçluğunun çeşitli faydaları bulunmaktadır. Söz konusu faydaları aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

  • Kişilerin potansiyellerini keşfetmelerini sağlar.
  • Kişilerin amaçlarına ulaşabilmeleri için uygun meslek seçmelerini sağlar.
  • Kişisel özelliklerin açık ve net bir şekilde keşfedilmesini ve buna yönelik bir yaklaşım gösterilmesini sağlar.
  • Kişilerin hatalarından ders çıkarmasını ve bu dersler doğrultusunda işlerine daha çok yoğunlaşmalarını sağlar.
  • Bireylerin karar verme aşamasında çok daha sağlıklı kararlar vermesini sağlar. 
  • Kişilerin liderlik ve yöneticilik yetkinliklerini geliştirir.
  • Kişilerin performansında artış gösterilmesini ve fark yaratılmasını sağlar.

Kariyer Koçluğu Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

İş hayatında motivasyonunu kaybetmiş, uzun zamandır yaptığı işten sıkılan, iş arayışında olan, iş aramaya başlamayı düşünen, iş yaşamının monotonlaşmasından sıkılan, yöneticisi ile sorun yaşayan, ekip arkadaşları tarafından dışlandığını düşünen, yönettiği ekiple daha verimli ilişkiler kurmak isteyen, yaptığı işin veya şirketin ona birşey katmadığını düşünen, aldığı maaştan ve sahip olduğu ünvandan daha fazlasını hakettiğine inanan, kendi yetkinliklerini ve özelliklerini geliştirmek isteyen,  herkes bir kariyer koçu ile birlikte çalışabilir.

İşyerinde mutsuzluğa, umutsuzluğa kapılan ve kariyer hedeflerine ulaşamayan kişilerin vakit kaybetmeden bakış açılarını değiştirmek için kariyer koçluğu hizmetinden faydalanması gerekmektedir. 

Buna ek olarak iş hayatının hemen başında olan üniversite öğrencileri hem okul döneminde stajla ilgili, hem de okul bittikten sonra iş arama ve mülakat süreçleri ile ilgili kariyer koçluğu talep edebiliyorlar. Bu kapsamda üniversite öğrencilerine kurucusu olduğum www.ogrenciisleri.org sitesi üzerinden gönüllü olarak koçluk yapıyor ve kariyer planlamalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Siz de kariyerinizi planlamak için profesyonel kariyer koçluğu hizmetinden faydalanabilirsiniz.