Kariyer

Kariyer Koçluğu Nedir?

Kariyer koçluğu, kişilerin kariyerlerinin çeşitli bölümlerinde problem yaşamaları durumunda,gelecekleri ile doğru karar verebilmek, seçim yapabilmek ve iş hayatında gelişimlerini sürdürebilmek amacıyla profesyonel bir destek almak için başvurdukları bir koçluk türüdür.

Danışanlar kariyer koçlarından motivasyon, içgörü, teşvik ve ilham almayı bekleyebilirler. Ayrıca koçluk ilişkisi sayesinde stresli dönemlerde kendilerini seans sonrasında rahatlamış hissederler.

İş arama, iş değişikliği ya da işten çıkarma gibi durumlar insanlarda oldukça fazla endişe, korku ve kırılganlık yaratabilir. 

İş arama, iş bulma ya da iş değişiklikleri ile ilgili süreçlerde daha sık başvurulan kariyer koçluğu hizmeti, bireylerin kariyer planlamalarında oldukça önemli bir yere sahiptir.  

Kariyer Koçluğunun Faydaları

Kariyer koçluğunun çeşitli faydaları bulunmaktadır. Söz konusu faydaları aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

  • Kişilerin potansiyellerini keşfetmelerini sağlar.
  • Kişilerin amaçlarına ulaşabilmeleri için uygun meslek seçmelerini sağlar.
  • Kişisel özelliklerin açık ve net bir şekilde keşfedilmesini ve buna yönelik bir yaklaşım gösterilmesini sağlar.
  • Kişilerin hatalarından ders çıkarmasını ve bu dersler doğrultusunda işlerine daha çok yoğunlaşmalarını sağlar.
  • Bireylerin karar verme aşamasında çok daha sağlıklı kararlar vermesini sağlar. 
  • Kişilerin liderlik ve yöneticilik yetkinliklerini geliştirir.
  • Kişilerin performansında artış gösterilmesini ve fark yaratılmasını sağlar.

Kariyer Koçluğu Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

İş hayatında motivasyonunu kaybetmiş, uzun zamandır yaptığı işten sıkılan, iş arayışında olan, iş aramaya başlamayı düşünen, iş yaşamının monotonlaşmasından sıkılan, yöneticisi ile sorun yaşayan, ekip arkadaşları tarafından dışlandığını düşünen, yönettiği ekiple daha verimli ilişkiler kurmak isteyen, yaptığı işin veya şirketin ona birşey katmadığını düşünen, aldığı maaştan ve sahip olduğu ünvandan daha fazlasını hakettiğine inanan, kendi yetkinliklerini ve özelliklerini geliştirmek isteyen,  herkes bir kariyer koçu ile birlikte çalışabilir.

İşyerinde mutsuzluğa, umutsuzluğa kapılan ve kariyer hedeflerine ulaşamayan kişilerin vakit kaybetmeden bakış açılarını değiştirmek için kariyer koçluğu hizmetinden faydalanması gerekmektedir. 

Buna ek olarak iş hayatının hemen başında olan üniversite öğrencileri hem okul döneminde stajla ilgili, hem de okul bittikten sonra iş arama ve mülakat süreçleri ile ilgili kariyer koçluğu talep edebiliyorlar.

Bu kapsamda üniversite öğrencilerine kurucusu olduğum www.ogrenciisleri.org sitesi üzerinden gönüllü olarak koçluk yapıyor ve kariyer planlamalarına yardımcı olmaya çalışıyorum.

Siz de kariyerinizi planlamak için profesyonel kariyer koçluğu hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir