Etkinlikler

“Sektöre Büyüteç” İsimli Kariyer Kampı Kocaeli Üniversitesi’nde Düzenlendi.

Sektöre Büyüteç Sarp Ertekin

Sektöre Büyüteç 7 etkinliğine enerji sektörünün önde gelen firmaları katıldı.

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen Sektöre Büyüteç 7 etkinliği 1-2-3 Aralık 2017 tarihinde Kocaeli Kartepe Park Otel‘de gerçekleştirildi.

Katılımcılara kariyer yolculuklarında yol göstermeyi hedefleyen konuşmalar ve sunumlarla birlikte aynı zamanda interaktif oyunların, vaka analizlerinin ve sosyal aktivitelerin de bulunduğu Sektöre Büyüteç etkinliği, 2 gece 3 gün süren tam bir kariyer kampı .

Her sene belirlenen bir sektörün önde gelen firmalarının katılımı ile gerçekleşen etkinlik sayesinde, katılımcılar kariyerlerini hangi sektörde yapmak istediklerine daha kolay karar verebiliyorlar.

Bu yıl “48 saat, 48 katılımcı” konsepti ile gerçekleştirilen etkinlik için enerji sektörü seçilmiş. Enerji sektöründe faaliyet gösteren, Türkiye’nin en büyük firmalarının üst düzey yöneticileri etkinlikte düzenlenen oturumlar ile öğrencilere kariyer hikayelerini, şirketlerini ve enerji sektörünü anlatarak ilham verdiler.

Etkinlikte ben de konuşmacı olarak yer aldım ve yüzlerce üniversite öğrencisi ile bir araya gelme fırsatı yakaladım. Özellikle hedef koyma, kariyer planlama ve motivasyon konuları üzerinde sorular soran öğrenciler Türkiye’de enerji sektöründe yaşanan son gelişmeler hakkında da bilgi sahibi oldular.

Konuşma esnasında İş Sağlığı, Çevre Emniyet alanında kariyer yapmayı düşünen öğrenci arkadaşlar, özellikle bu meslekte karşılaşılan zorluklar hakkında bilgi sahibi olmak istediler ve bu konuyla ilgili sorular sordular.

İş Sağlığı, Çevre Emniyet Yönetici olarak çalışma hayatımda karşılaştığım ve en zorlandığım konular bana ilk soru olarak soruldu. Bu bir bakıma kariyer konusunda öğrencilerin çoğunun rahat, zahmetsiz ve problemsiz bir işi tercih etmeye çalıştığını gösteren bir işaret.

Ben beklentinin aksine, soruyu yanıtlarken zorluklar yerine işin keyifli ve güzel tarafını, yani insan hayatına dokunan kısmını anlattım. Zira zorluklardan bahsedince bir çok kişi “Yok bu bana göre değilmiş” diyerek daha denemeden erkenden bu mesleği gündeminden çıkarabilir.

İki yüzden fazla öğrenci, katıldıkları bu etkinlik sayesinde hem konusunda uzman kişilerin tecrübelerini ve ipuçlarını dinleme şansı yakaladılar, hem de networking anlamında yeni bağlantılar kurdular.

Ben de konuşmanın ardından verilen arada sohbet etmeye gelen birkaç öğrenciye kariyer koçluğu yapma fırsatı da yakaladım.

Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün Amacı

Sektöre Büyüteç Etkinliğini organize eden Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün amacı; öğrencilerde takım çalışması ve liderlik kavramlarını, yaratıcı becerileri, iş ahlakı, sosyal ve çevresel bilinçlenmeyi geliştirmek.

Aynı zamanda kulüp Endüstri Mühendisliği bilimini geliştirmeye yönelik bilgi ve araştırma temelini sağlamak ve geliştirilen bu bilgiyi topluma ve endüstriye yaymak için faaliyetlerde bulunuyor.

Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün her yıl üzerine koyarak geliştirdiği ve artan katılımla hızla büyüyen Sektöre Büyüteç programı hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu linki tıklayabilirsiniz:

https://www.kouemk.org/sektorebuyutec

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir