Kariyer

Bir Koç ile Neden Çalışılır?

Bir Koç ile Neden Çalışılır?

Koç dendiği zaman kişiler farklı beklentiler içerisine girebilmektedir. Bu nedenle koçluk ile ilgili bir araştırma yapmaya karar verdiyseniz koçluk ile ilgili daha önce duyduklarınızı ve beklentilerinizi unutun. Çünkü koç; ne yiyeceğinizi, ne yapacağınızı, ne söyleyeceğinizi, nasıl davranacağınızı söyleyen kişi değildir. Her ne kadar koçluk kavramı kişiler tarafından bu şekilde algılansa da koçluğun çok daha farklı olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda koçlar;

  • Arkadaş
  • Mentor
  • Terapist
  • Danışman
  • Diyetisyen
  • Psikolog

değildir. Bu nedenle koçluk hizmeti aldığınızda ne yapacağım, nasıl davranacağım gibi sorulara cevap bulamayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü koçlar cevapları size söylemekten ziyade cevapları kendinizin bulmasını ister. Bu nedenle koçluk hizmeti ile probleminizi kaynağınızı ve çözümünü kendiniz yönlendirmeler yardımı sayesinde bulursunuz.

Peki, kişiler neden profesyonel bir koç ile çalışmalıdır? Gelin inceleyelim.
Koçluk Hizmeti Çeşitli Faydalar Sunuyor Günümüzde her şey oldukça hızlı ve yoğun bir şekilde gerçekleşiyor. Hayatı oldukça yoğun bir şekilde yaşadığımız şu günlerde bazen hayatın akışı içerisinde kayboluyor ve çeşitli problemler ile karşılıyoruz. Bu nedenle yaşadığımız problemleri kendimiz çözemediğimizde
profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarız. Koçlukta tam olarak bu noktada başvurulması gereken oldukça önemli bir profesyonel destektir. Koçluk ile nasıl bir süreçten geçtiğinizi ve bu süreçte nasıl davranmanız gerektiğini kendiniz keşfedebilirsiniz.

Kişiler sorun yaşadıkları noktada bu sorunu çözmek için yanlış yollara da başvurabilmektedir.

Bu da kişilerin problemlerini çözmesinden ziyade çok daha büyük problemler ile karşılaşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hayatlarında herhangi bir şekilde yolunda gitmeyen şeylerin olması durumunda koçluk hizmetlerine başvurulmaktadır. Günümüzde ilişki koçluğu, eğitim koçluğu, yönetici koçluğu, kariyer koçluğu, yaşam koçluğu gibi koçluk çeşitleri bulunuyor. Bireyler yaşadıkları probleme ya da destek almak istedikleri duruma göre koçluk türünden herhangi birisini seçebilir ve bu koçluk türünde hizmet veren kişiler ile iletişime geçebilirler. Bu noktada eğer sizin de hayatınızda düzeltmek istediğiniz durumlar ya da profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyduğunuz noktalar bulunuyorsa profesyonel bir koçluk hizmetinden yararlanabilirsiniz. Kendiniz için en uygun olan koçluk türünü seçmeniz gerektiğini unutmayın.