İletişim

Beslenme Koçluğu Nedir?

Beslenme Koçluğu Kavramı

Beslenme koçluğu,  günümüzün tempolu ve stres dolu yaşamına, bir de zamansızlıktan hareketsizlik de eklenince son yıllarda öne çıkan bir kavram.

Özellikle düzensiz beslenen, fiziksel aktivite yapamayan ve zamanla aldığı kiloları vermekte zorlanan kişilerin en büyük destekçisi beslenme koçları veya sağlıklı yaşam koçları oluyor.

Bireylerin beslenmeleri ile ilgili profesyonel bir destek verilmesini ifade etmektedir. Sağlıklı beslenme bireylerin hayatlarını çok daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir.

Kişiler sağlıksız beslenme nedeni ile psikolojik hem de fiziksel olarak çeşitli problemler yaşayabilirler. Özellikle obezite gibi bir problem ile karşılaşılması bireylerin hayatlarını fazlasıyla etkilemektedir.

Bu doğrultuda sağlıklı beslenme danışmanlığı ile kişilere sağlıklı beslenme ile ilgili detaylı bilgiler verilerek kişilerin hem lezzetli hem de sağlıklı bir şekilde beslenmeleri sağlanabilmektedir.

Beslenme koçluğu yaşamlarının her alanında çeşitli çalışmalar sürdüren bireylere doğru beslenme için yardımcı olan bir süreç olarak tanımlanabilmektedir. Kişiler, bu hizmet ile hem yedikleri yemekten keyif alabilir hem de sağlıklı bir şekilde beslenebilirler.

Bunun yanı sıra beslenme koçluğu; enerji ihtiyacı, beslenme ilkeleri, günlük enerji hesaplaması, öğün planlama, sağlıklı besinler, beslenme sorunları, metabolizma, menü planlaması gibi hizmetleri de danışanlarına sunmaktadır. 

Beslenme koçu danışanın genel beslenme hedeflerine ve yeme içme davranışlarına odaklanır. Beslenme koçu bir yandan hedef belirleme stratejileri ve hesap verebilirliğe odaklanırken, aynı zamanda bir yandan da sağlık sorunlarını ele almak için beslenme temelli kılavuzlar da geliştirir.

Kimler Beslenme Koçu Olabilir?

Beslenme koçu eğitimlerine katılarak beslenme koçu olabilecek kişileri aşağıdaki gibi sıralayabilmek mümkündür.

  • Diyetisyenler
  • Doktorlar
  • Ebeler
  • Psikologlar
  • Hemşireler
  • Psikolojik danışmanlar
  • Aile danışmanları
  • Sosyal hizmet alanında faaliyetler sürdüren kişiler
  • Çocuk gelişim uzmanları

Beslenme koçluğu eğitimi alan bireyler beslenme koçu olabilirler.

Bunların yanı sıra beslenme koçluğu eğitimi alan kişiler özel okullarda, özel hastanelerde, sağlık kabinlerinde, koçluk merkezlerinde, diyet merkezlerinde, özel spor merkezlerinde ve sağlıklı beslenme ile ilgili çeşitli faaliyetler sunan merkezlerde çalışabilmektedir.